ČO JE TO CURLING?

ZÁKLADY CURLINGU

Curling bol označovaný ako "Roarin Game" (roarin - revať, game - hra), teda "hlučná hra". Názov bol odvodený od hluku žulového kameňa, ktorý sa pohuje po ľade. Presný pôvod hry nie je úplne známy, ale curling sa považuje za jeden z najstarších kolektívnych športov. Obrazy flámskeho umelca zo 16. storočia (Pieter Bruegel, 1530-1569) zobrazujú hru podobnú curlingu, ktorá sa hrá na zamrznutých rybníkoch. Prvá písomná správa sa objavila v latinčine v roku 1540. Prvé uznané curlingové kluby boli vytvorené v Škótsku, a počas 19. storočia bola hra "vyvezená" všade tam, kde sa Škóti usadili. V tej dobe to bolo predovšetkým v Kanade, USA, Švédsku, Švajčiarsku, Nórsku, a na Novom Zélande.

zdroj: WCF

Curlingový kameň
Curlingový kameň

Curling je jedným z najstarších tímových športov. História curlingu siaha až do stredovekého Škótska, kde účastníci uvoľňovali obyčajné poľné kamene na zamrznutých jazerách. Dnes sú kamene rovnaké a sú vyrobené z takmer 20 kg žuly s pripevnenou plastovou rukoväťou. Curling vďačí za svoj názov rotácii danej kameňa. Šport zaznamenal nárast popularity po zimných olympijských hrách v roku 1998. Prvé olympijské medaile v curlingu boli udelené v roku 1924.

Curling je v podstate športová hra, ktorá sa hrá na špeciálne upravenej ľadovej ploche. Táto je rozdelená do niekoľkých dráh. Hrajú proti sebe dva štvorčlenné tímy. Každý je vybavený 8 kameňmi, ktoré sú farebne odlíšené od kameňov súpera, tak ako dresy vo futbale. Každý hráč má metličku na zametanie povrchu dráhy a špeciálnu obuv s hladkým povrchom podrážky, aby bol umožnený jednoduchší pohyb hráča po ľade. Stretnutie sa hrá s alebo bez časového limitu a na stanovený počet endov (uzatvorený úsek hry, v ktorom bolo hodených 16 kameňov a určené skóre). 

Najdôležitejšie je odhodiť kamene z jedného konca dráhy do terča podobného lukostreleckému terču na druhom konci dráhy, s účelom priblížiť svoj kameň čo možno najbližšie k stredu kruhov a pritom bližšie ako sú umiestnené kamene protivníka. Za každý kameň, ktorý je v cieľových kruhoch bližšie stredu ako je k stredu najbližší kameň súpera, získava tím 1 bod. Konečný bodový stav lepšie umiestnených kameňov sa zapíše na tabuľu len úspešnejšiemu tímu a ten má v ďalšej hre prednosť prvého hodu. Každý hráč má dopredu určené poradie a toho sa drží počas celej hry.

Ak zostanú po odohraní posledného endu cieľové kruhy prázdne, zaznamenáva sa na výsledkovú tabuľu tímu, ktorý odhadzoval posledný kameň, nula - tzv. end s nulou. Po odohraní stanoveného počtu endov sa sčítajú všetky získané body a vyhráva tím s najväčším bodovým ziskom.nesportové správanie mínus jeden kameň

zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Curling 

Curlingová taktika
Curlingová taktika

Ak máte na nás otázky ohľadom curlingu, neváhajte nás kontaktovať!